تبلیغات
گروه کوهنوردی و اسکی استقلال شیراز - غار شفق  

 غار شفق | گزارش برنامه ,
نوشته شده توسط شهریار در شنبه 4 اسفند 1386 و ساعت 11:02 ق.ظ

گزارش بازدید از غار شفق

  غار شفق یکی از زیباترین غارهای ایران است که در شهرستان جهرم بخش سیمکان در ۷۵ کیلومتری جهرم و دقیقا روبروی روستای کوشکسار قرار گرفته است .این غار دارای استلاگمیت و استلاکتیت های منحصر به فردی میباشد.

 دهانه ورودی این غار در ارتفاع ۲۰۰ متری از کف دره قرار دارد ونام این دره که غار در آن قرار گرفته است تنگ تیهو می باشد واین بخاطر تیهوهای فراوانی است که در این تنگه قرار دارد. 

 

عکسهای بیشتر

گزارش بازدید از غار شفق

مقدمه:

سرزمین گهربار ایران زیبا ، ازکران دریای مازندران تا خلیج همیشه فارس طی میلیون ها سال با قرار داشتن بین دو ابر قاره جنوبی ( شمالی گندوانا ) و شمالی ( اورازیا) با صلابت و پایداری چهره و ساختمان زیبای زمین شناسی خود را بصورت امروزی در آورده که خود الگویی بس متنوع به لحاظ ذخایر ارزشمند معدنی و پدیده های طبیعی است .حال که پروردگار عالم چنین نعمتی بزرگ را به ما ایرانیان عطا فرموده است ، با شکر و سپاس به درگاهش بر ما واجب است این سرزمین مقدس را که چون خوان نعمتی برای نیاکان ما از چند هزارهگذشته تاکنون همواره گسترده بوده و از تمام مواهب و نعمتهای خدادادی آن بهره جسته ایم آن را بهتر و دقیق  تر بشناسیم تا بیشتر وبهتر بتوانیم به عظمت خالق آن پی بریم.دراین راستا برآن شدیم تا در تاریخ 22 بهمن ماه سال 1386 بازدیدی از یکی از غارهای زیبای زاگرس پهناور به عمل اوریم.

   غار شفق یکی از زیباترین و بزرگ ترین غارهای ایران است که در شهرستان جهرم بخش سیمکان در ۷۵ کیلومتری جهرم و دقیقا روبروی روستای کوشکسار قرار گرفته است .این غار دارای استلاگمیت و استلاکتیت های منحصر به فردی میباشد.

     ویژگی های غار شفق:

ورودی غار دوطبقه ودر حدود ۸ متر ارتفاع دارد، در حدود ۵۰درصد رطوبت داشته و دارای خفاش های بیشماری است که در غار در حال پرواز هستند که گاهی اندازه آنها به اندازه یک مرغ خانگی است  همچنین حشرات زیادی نیز در آن وجود دارد .

پس از وارد شدن به غار وطی یک مسیر ۵۰متری به یک تالار بزرگ میرسیم  که در حدود ۵۰ در ۴۰ متر است  که به ۲ راه ختم میشود، راه سمت راست که درحدود ۲۰۰ متر است و دارای ۲ چاله 3.5 متری است که بین این دو چاله دالانی بسیار زیبا از قندیلها تشکیل شده است و دارای آب می باشد

 گزارش برنامه:

 روز دوشنبه ۲۲ بهمن ماه ساعت ۶ صبح شیراز را به قصد شهرستان سیمکان ترک کرده و بعد از طی مسافت ۱۶۹ کیلومتر به روستای کوشکسار(سیمکان) رسیده و بعد از خارج شدن از جاده اصلی و عبور از جاده فرعی به ابتدای تنگ تیهو رسیده و حرکت را به سمت تنگ اغاز کردیم.

در ابتدای تنگ و درست روبروی اشکفت بزرگی که در سمت چپ تنگ بود به سمت راست تغییر مسیر داده و مسیر کوتاهی را تا دهانه غار صعود کردیم.

بعد از امادگی های اولیه در ابتدای غار وارد غار شدیم.

پس از بازدید از تالار اصلی وعظیم غار وگذشتن از آن به انتهای غار رسیده ، به تالار اصلی بازگشتیم و پیمایش مسیر فرعی سمت راست تالار را اغاز کردیم.

به علت وجود یک چاه در وسط این دالان تصمیم بر این شد که ۴ نفر از اعضا از این چاه گذشته و دالان را ادامه دهند با استفاده از وسائل و توان فنی اعضا این دالان هم پیمایش شد و بدین صورت تمام زیبایی های این غار بر ما اشکار شد.

 اعضای شرکت کننده در این برنامه:

سرپرست برنامه:امیر حسین نوری بد

مسئول فنی: شهریار ایزدی

آقایان:

محمدرضا رهبرماه، امیر مهدوی، مهدی آذرنگ، محمدرضا آذرنگ،

حسین علی نژاد، شهرام خوزستانی، ارشیا خوزستانی،عیسی انوری.

بانوان:

آیگین امیریان، نازنین حیدری، سمیرا ضیایی.

 

گزارش برنامه از: امیر مهدوی

عکسهای بیشتر


   

 
» نوشته های اخیر
+ صعود قله+ غار شفق+ عکسهای صعود به قله رُنج+ رفع ابهامات گم شدن کوهنوردان دانشگاه شیراز+ + نمایشگاه عکس+ نتایج مسابقات سنگنوردی دانش آموزی - پسران+ در محضر استاد+ مسدود شدن راه های صعود به قلل دنا+ گزارش برنامه قله برم فیروز + صعود قله قوچ خوس+ عیادت از آقای جاوید+ نتایج مسابقات سنگنوردی دانش آموزی + علت مرگ دلفین ها+ صعود به قله برم فیروزHome - Contact Us - Creative Design Center - top - -