تبلیغات
گروه کوهنوردی و اسکی استقلال شیراز - رفع ابهامات گم شدن کوهنوردان دانشگاه شیراز  

 رفع ابهامات گم شدن کوهنوردان دانشگاه شیراز | عمومی ,
نوشته شده توسط شهریار در دوشنبه 29 بهمن 1386 و ساعت 04:02 ق.ظ

رفع ابهامات گم شدن کوهنوردان دانشگاه شیراز

 

جمعه گذشته خبر گم شدن تعدادی از كوهنوردان دانشگاه شیراز در اخبار سراسری بطور مكرر پخش شد كه دارای ابهامات زیادی بود لذا بر آن شدیم تا با آقای محمد حسین جلالی از مربیان استان كه به عنوان مسئول فنی تیم دانشگاه رو همراهی می كردند، صحبتی داشته باشیم ، كه در زیر از زبان ایشان جهت تنویر افكار عمومی آورده شده است.

طبق برنامه ریزی از قبل شده ،قرار شد كه ۸ نفر از اعضاء گروه كوهنوردی كاركنان دانشگاه شیراز طی یك برنامه ۵/۱ روزه به قله رنج صعود نمایند.مجوز اجرای برنامه در روز چهارشنبه توسط هیئت كوهنوردی فارس تایید و در اختیار تیم قرار گرفت. در این مجوز تعداد نفرات شركت كننده ،سرپرست و مسئول فنی برنامه و منطقه اجرای برنامه مشخص شده بود. كلیه نفرات تیم دارای تجهیزات مناسب برنامه های زمستانی از قبیل چادر مناسب ارتفاع، كلنگ، بیل برف و... بودند.

بعدازظهر روز پنج شنبه از شیراز حركت كردیم و بعد از رسیدن به جان پناه رنج از روی یال منتهی به كفه رنج به سمت پایین سرازیر شدیم.

 به علت تاریكی هوا زیر همان یال چادرها را برپا كردیم و با ابزارهای مناسب از قبیل كلنگ آنها را مهار نمودیم.

حدود ساعت ۲۰ هوا خراب شد و كولاك شدیدی منطقه را فرا گرفت و تا صبح فردا كه قصد صعود را داشتیم نیز ادامه داشت. بنابراین با توجه به وضعیت بسیار بد جوی و عدم دید كافی و كولاك شدید، مجبور شدیم كه از رفتن به قله صرف نظر كنیم.

بارش برف خیس و همچنین وزش شدید باد امكان برگشت را نیز به ما نمی داد. لذا با توجه به شرایط جوی موجود تصمیم بر این گرفته شد كه در چادرهای خود بمانیم. سوخت و غذای كافی هم در اختیار داشتیم، لذا از این بابت هم خیالمان راحت بود.

حدود ساعت ۸ شب شدت وزش باد كم شد و همچنین بارش برف نیز قطع شد، اما با توجه به تاریكی هوا مجدداً تصمیم بر این گرفته شد كه در چادرهای خود بمانیم و فردا صبح به سمت شیراز حركت كنیم.

حدود ساعت ۲۲:۳۰ با صدای شلیك تیر از چادرها بیرون آمدیم و متوجه حضور تعدادی از نفرات در منطقه شدیم .به آنها علامت دادیم و متوجه شدیم كه گروه امداد و نجات كوهستان هلال احمر شهرستان سپیدان می باشند كه نگران ما بودند و جهت پیدا كردن ما به منطقه اعزام شده بودند. در همان شب به اصرار تیم هلال احمر، چادرها را جمع كردیم و ساعت ۱۲:۱۵شب به جان پناه رنج رسیدیم .و نهایتاً به سمت سپیدان باز گشتیم.

در اینجا ذكر چند نكته حائز اهمیت می باشد:

۱-    ظاهراً از جمعه شب ،اخبار مربوط به مفقود شدن ما از شبكه های سراسری خبری پخش شد و تا ظهر شنبه نیز ادامه داشته است. این سوال برای ما هنوز باقی است كه چطور خبر گم شدن ما سریع پخش شد اما پیدا شدن ما ظهر شنبه اعلام شد.

 ۲-    اصلاً مگر ما گم شده بودیم كه پیدا شویم؟

   با توجه به شرایط جوی حاكم بر منطقه بهترین گزینه ماندن در چادرها و ادامه ندادن مسیر بود. لذا گم شدن معنی نداشته.

 ۳-  در اخبار رادیو و تلویزیون گفته شده بود كه پس از ۱۲ ساعت تلاش امداد گران، تیم مفقود شده پیدا شده است.

پیدا شدن ما! در ساعت ۲۲:۳۰ بود و آغاز شروع جستجو نیز از ساعت ۱۶:۳۰ كه در كل ۶ ساعت زمان برده است. حال این ۱۲ ساعت از كجا آمده ما بی خبریم.

همچنین یك برنامه ۵/۱ روزه مگر بایستی چه وقت به اتمام می رسید كه تیم امدادی پس از ۱۲ ساعت جست و جو ( یعنی از ساعت ۱۰ صبح روز جمعه عملیات تجسسی شروع شده بود) که ساعت ۲۲:۳۰ ما را پیدا کرده اند!!

 ۴- متاسفانه راننده ،در روز جمعه محل پیاده شدن ما را اشتباهی در منطقه دیگری بیان نمود و با توجه به آدرس نادرست او تیم امدادی، منطقه برم فیروز را به جای رنج مورد بررسی قرار داده بودند.

 ۵- تیم ما از هیئت كوهنوردی فارس مجوز اجرای برنامه را گرفته بود. لذا بهتر بود هلال احمر از هیئت كوهنوردی استعلام می نمود تا از محل دقیق اجراء برنامه، اطلاع حاصل می كرد

 ۶- می خواهم بدانم كه اگر قرار باشد كه برای هر برنامه كوهنوردی آن هم با مشخص بودن زمان، مكان و نوع برنامه ،یك تیم جست و جو قبل از اتمام برنامه عازم منطقه شوند، بنابراین بایستی در هر هفته در شهری مانند تهران چندین تیم امداد و نجات كوهستان ،كوهنوردان را در حین اجرای برنامه! از مفقود شدن نجات دهند

 ۷- كمال تشكر را از تیم امداد و نجات كوهستان هلال احمر سپیدان كه در شرایط نامناسب جوی نگران حال ما بودند و در چندین مرحله مناطق مختلف را جست و جو كردند، داریم.

 امید است كه روابط عمومی هیئت كوهنوردی با ارسال به موقع گزارشات خبری از بروز جنجال های خبری جلوگیری نموده و به موقع اخبار صحیح را در اختیار رسانه هاو دیگر مراجع قرار دهد.


   

 
» نوشته های اخیر
+ صعود قله+ غار شفق+ عکسهای صعود به قله رُنج+ رفع ابهامات گم شدن کوهنوردان دانشگاه شیراز+ + نمایشگاه عکس+ نتایج مسابقات سنگنوردی دانش آموزی - پسران+ در محضر استاد+ مسدود شدن راه های صعود به قلل دنا+ گزارش برنامه قله برم فیروز + صعود قله قوچ خوس+ عیادت از آقای جاوید+ نتایج مسابقات سنگنوردی دانش آموزی + علت مرگ دلفین ها+ صعود به قله برم فیروزHome - Contact Us - Creative Design Center - top - -